رویداد اربعینی روشنا - مرکز نوآوری

کمیته علمی رویداد روشنا از برگزاری رویداد ایده های اربعینی خبر داد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه امام صادق علیه السلام و به نقل از خبرگزاری حوزه، دکتر سید مجید مطهری‌نژاد، رئیس کمیته علمی رویداد روشنا در گفت‌وگو با خبرنگاران، این رویداد را به عنوان اولین رویداد شناسایی ایده‌های اربعینی معرفی کرد که به همت دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار خواهد شد و همچنین ابراز داشت:
در این راستا، اندیشکده راهبردی اربعین و مرکز نوآوری این دانشگاه، طی همکاری مشترک تلاش می‌کنند که ایده‌های خلاّق مردمی را به خدمت حرکت عظیم الهی اربعین آورده و گامی هر چند کوچک در جهت آزاد شدن ظرفیت‌های نهفته این پدیده بزرگ بردارند.

مراحل رویداد روشنا

وی ضمن بر شمردن مراحل رویداد روشنا شامل:
– فراخوان
– دریافت ایده‌ها
– رشد و پرورش ایده‌های برگزیده
– برگزاری رویداد
– انتخاب ایده‌های برتر
و بالاخره معرفی ایده‌های برتر به حمایت کنندگان گفت:
تلاش شده که رویداد روشنا اتفاقی فراتر از صرف رقابت و انتخاب ایده‌های اربعینی باشد؛ ضمن آن که پرورش ایده‌ها از طریق برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و نیز معرفی ایده های مناسب به حمایت‌کنندگان از جمله دستگاه‌های مسئول، خیرین و شتاب دهنده ها از جمله مأموریت هایی است که برای این رویداد تعریف شده است.

هدف از رویداد روشنا

وی با اشاره به این که در واقع اجرایی شدن بخشی از ایده‌های بکر و خلاق در اربعین ۹۹ هدف ما در این رویداد است، افزود: در این رویداد تلاش شد که منظومه محتوایی و فکری به شکلی جامع و منظم دیده شود و لذا در همین جهت ۴ محور:
اربعین نورانی،
اربعین الهام بخش،
اربعین شیرین
و نیز اربعین در مواجهه با بحران تعیین شد.
مطهری نژاد در تشریح بیشتر این محورهای چهارگانه بیان داشت:

اربعین نورانی

اربعین نورانی به‌دنبال رشد زائران نسبت به شأن آسمانی و نورانی اربعین هست.
در واقع سؤال ما آن‌ست که با چه ایده‌های نوآورانه و فناوری‌های مناسبی می‌توان، ادراک و احساس صحیح‌تر و زیباتری از نورانی‌بودن و آسمانی‌بودن اربعین، برای حرکت به‌سوی امام عالم را به تمام جامعه اربعینی انتقال داد.

اربعین الهام بخش

اربعین الهام بخش، به‌دنبال رشد حکمرانی منبعث از تجارب الهام‌بخش است؛
و سؤال آن‌ست که از کدام ظرفیت‌های اربعین و با چه فناوری‌هایی می‌توان برای ارتقاء الگوی حکمرانی و اصلاح سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در ایران و بقیه کشورهای جهان استفاده کرد؟

اربعین شیرین

محور سوم یا همان اربعین شیرین به دنبال احساس شیرینی و رشد معنوی و همراهی بیشتر زائران با نور امام در اربعین است، بدون اینکه در مشکلات سفر و یا تجملات اضافی گرفتار شوند. در واقع بحث بر سر این است برای آن که شیرینی این سفر برای سربازی در حریم امام بیشتر شود، چه مسئله‌ها و مشکلات فنی، ارتباطی، فرهنگی و اجتماعی و با چه ایده‌های نوآورانه‌ای باید حل شود؟

اربعین در مواجهه با بحران

در نهایت آن چه که اخیراً مورد تصویب قرار گرفت و به نظرم از مهمترین ممیزات این رویداد است، محور اربعین در مواجهه با بحران است. اینکه اگر در روند برپایی اربعین با بحران ‌هایی نظیر کرونا، گرما و بیماری‌های عفونی، بحران‌ های سیاسی و اجتماعی عراق مواجه شویم، با چه ایده‌ های نوآورانه ای می‌توانیم از فضای نورانی اربعین بیشترین بهره را ببریم و این که با چه ایده‌ هایی می‌توانیم از ظرفیت‌ های اربعین برای بحران‌ های ملی خودمان نظیر کرونا استفاده بیشتری بگیریم.

اربعین و شیوع ویروس کرونا

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر ایران، منطقه و جهان گفت:
همه‌گیری این ویروس، برگزاری اربعین ۹۹ را با اما و اگرهایی همراه کرده که به نظر می‌رسد یکی از راه‌حل‌های پیشگیری از تضعیف پیاده روی حضوری اربعین، توجه به ایده‌های خلاقانه آحاد مردم و نخبگان در این زمینه و کمک به دیده‌شدن و رشد آن‌ها است؛ از همین رو می‌توان با ایده‌های جدید از تضعیف و حتی خدای ناکرده تعطیلی کامل این آئین جهانی جلوگیری کرد، تجربه تلخی که پیش از این در مورد بسته شدن کامل اماکن زیارتی در ایران داشتیم.

جوایز روشنا

مطهری نژاد، اگرچه اجر معنوی شرکت در این رویداد و خدمت به دستگاه امام حسین علیه السلام را اصلی‌ترین مشوق حضور در این رویداد دانست اما خبر از تعیین جوایز ارزنده برای برندگان این رویداد داد و افزود:
جوایز این رویداد به دو دسته جوایز نقدی و غیرنقدی تقسیم می‌شود.
در دسته اول: به گروه اول، ۵ میلیون تومان،
گروه دوم ۳ میلیون تومان
و به چهار گروه بعدی هر کدام ۱ میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.
و لذا در این بخش مجموعاً به ۶ فرد یا گروه جایزه نقدی داده خواهد شد.
اما در دسته دوم تلاش می‌شود که علاوه بر این ۶ گروه، ایده‌هایی که مستعد سرمایه‌گذاری تشخیص داده می‌شوند به دستگاه‌های مرتبط، خیرین و مراکز نوآوری معرفی شوند.

وی در خاتمه با اعلام به پایان رسیدن مرحله نخست دریافت ایده‌ها تا عید سعید فطر و شروع بررسی و ارزیابی اولیه آن‌ها گفت: با تصمیم شورای سیاست‌گذاری رویداد، فرصت ارسال ایده کماکان وجود دارد و متقاضیان می‌توانند در گام دوم دریافت ایده‌ها تا ۳ تیر ۱۳۹۹ همزمان با ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها با مراجعه به وبگاه رویداد به آدرس rowshana40.ir نسبت به ثبت ایده اقدام نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا